آموزش فارکس

بازار بورس چیست؟


بازار بورس مکانی است که درآن سهام شرکتهای گوناگون تولیدی خدماتی و سرمایه گذاری داد و ستد می شود. مردم به بازاربورس بازارسهام هم می گویند. اما نام رسمی و قانونی آن "بورس اوراق بهادار" می باشد." که منظوراز اوراق بهادارهمان برگه های سهام شرکتهاست. به مکانی که در آن عمل داد و ستد انجام می گیرد "تالار معاملات بورس "گفته می شود.
اصلی ترین تالارمعاملات بورس کشوردر تهران - خیابان حافظ - تقاطع جمهوری واقع است. ورودعموم مردم درآن آزاد است.
برای آشنایی با نحوه داد وستد سهام دربورس می توان با مراجعه به تالارهای معاملات بورس به طورعملی آشنا شد وسپس با مراجعه به کارگزاری های مختلف بورس که درمکانهای مختلف شهرها پراکنده هستند فرم درخواست خرید سهم شرکت مورد نظررا تکمیل و در پایان سال مالی و پس ازبرگزاری مجمع عمومی عادی متناسب با حجم سهامی که خریداری شده از سود مناسب و قطعی که معمولا دو برابر سود بانک هاست برخوردار شد.(حدود ۴۰ درصد در سال )
درشهرستانهای دورافتاده کشورنیزعلاقمندان می توانند ازطریق شعب مرکزی بانک ملی جهت خرید سهام شرکت های پذیرفته شده دربورس اوراق بهاداراقدام نمایند.
البته برای خرید سهام از روش خرید و فروش الکترونیکی هم میتوان استفاده نمود. برای این منظورباید اول به یکی ازشعب بانک توسعه صادرات درسراسر کشورمراجعه نموده و حساب بانکی افتتاح کنید و فرم درخواست خدمات خرید و فروش الکترونیکی سهام را تکمیل نموده و کلمه عبور password دریافت کنید. بعد ازطریق اینترنت به سایت بانک توسعه صادرات ایران وارد شوید و به نشانی .WWW .edbi .IR
سپس فرم مخصوص خرید و فروش سهام و همچنین فرم وکالتنامه برداشت از حساب را تکمیل نمایید.
البته برای استفاده ازاین خدمات باید پست الکترونیکی (Email) داشته باشیم. فرم تکمیل شده در ساعات اداری فورا دردستورکار قرارمی گیرد و درساعات غیر اداری درابتدای صبح روزبعد در دستور کار قرار خواهد گرفت.
●مشخصات بارز بازار بورس چیست ؟
۱/ وجود مکانی مشخص برای داد و ستد سهام
۲/ قیمت شفاف سهام
۳/ قدرت نقد شوندگی سهام
●بازاربورس چه منافعی برای جامعه دارد ؟
▪کنترل نقدینگی درجامعه بازاربورس یک فرصت سرمایه گذاری مطلوب برای سرمایه گذاران با سرمایه های اندک ایجاد می کند و زمینه توزیع عادلانه ثروت را مهیا می کند.
مزیت های کلان آن برای جامعه عبارتند از
▪رشد تولید نا خالص ملی و مهار تورم
▪استفاده از پس اندازهای خرد وکوچک مردم
▪هدایت سرمایه های سرگردان
▪کمک به رشد صنعتی شدن کشور
●وظیفه کارگزاریها چیست ؟
از دیگرسوالات و پرسشهایی که مردم معمولی جامعه از فعالان بازارمی پرسند این است که چرا باید به کارگزاریها مراجعه کنیم ؟
آیا میتوانیم خودمان مستقیما به تالاربورس برویم و سهام خریداری کنیم ؟
کارگزاریها وکیل و نماینده تام الاختیاربرای خرید و فروش سهام هستند و بدون واسطه آنها هیچ کس نمی تواند درتالار بورس خرید و فروش کند.
حضورمردم درتالاربورس الزامی نیست بلکه آنها جهت مشاهده تابلوی قیمت های تالار بورس و مشورت کردن با سایرسهامداران و دلگرمی دادن به یکدیگردرهنگام افت قیمت ها در تالارمعاملات بورس حضورمی یابند.
اما حضوردر دفتر کارگزاری الزامی است و باید شخصا با به همراه داشتن شناسنامه و یک برگه فتوکپی شناسنامه و کارت ملی جهت خرید سهام شرکت دلخواه خود به کارگزاری مورد نظرمراجعه نموده و فرم مخصوص دستورخرید سهام را تکمیل نمود تا کد عملیاتی صادر شود و درمراجعات بعدی با ارایه کد کارهایمان سریع ترانجام شود.
●سهم چیست ؟
هرشرکت سهامی به قسمت هایی مساوی تقسیم می شود که به هر یک ازاین قسمت ها یک سهم گفته می شود ومعمولا قیمت اسمی سهم در ایران ۱۰۰۰ ریال است. اگربخواهیم سهام را براساس حقوق دارنده سهم طبقه بندی کنیم دو نوع سهم داریم:
▪سهام عادی
▪سهام ممتاز
سهامداران عادی که درواقع مالکان اصلی شرکت هستند دارای حقوق و مزایایی می باشند که عبارتند از :
۱-حق دریافت سود سهام(EPS)
۲-حق رای دادن درمجامع عمومی عادی و فوق العاده
۳-حق تقدم درخرید سهام جد ید
۴-حق باقیمانده دارایی پس ازانحلال شرکت
۵-حق اطلاع ازفعالیت های شرکت
دارندگان سهام ممتازعلاوه برمزایای فوق الذکردرهنگام انحلال شرکت نسبت به دارندگان سهام عادی در دریافت ارزش اسمی سهام خود اولویت دارند.
●چه سهمی بخریم ؟
باید سهام مورد نظررا پس ازمشورت با افراد مورد اعتماد و با مطالعه و تحلیل انتخاب کرد.
سرمایه گذاران در بازارسهام علاقمندند به یکی از سه شکل زیر سرمایه گذاری کنند:
۱-سرمایه گذاری کوتاه مدت یعنی سهام خاصی را می خرند و پس از ۳ الی ۴ ماه می فروشند.
۲-سرمایه گذاری میان مدت که سهام خود را به مدت یکسال نگه می دارند و بعد تصمیم می گیرند که کدام را بفروشند و کدام را نگه دارند.
۳-سرمایه گذاران بلند مدت که بیش ازیکسال سهام خود را نگه می دارند.
البته گروهی هم هستند که هرهفته سهام قبلی را می فروشند وسهام جدیدی می خرند که اصطلاحا به نوسان گیرمشهورند.
تصورنکنید لزوما نوسان گیرها بیش ازدیگران سود می برند.کسانی هستند که بلند مدت سرمایه گذاری می کنند و ازسرمایه گذاری خود کاملا راضی هستند. برای سرمایه گذاری بهتراست هرچند ماه یک بار با اشخاص واجد الصلاحیت همچون کارگزاران بورس و یا شرکتهای مورد اعتماد مشورت کرد که آیا سهام شرکتی را که خریداری نموده اید نگهدارید یا بفروشید.
هم اکنون در بازاربورس تهران و شهرستانها سهام حدود ۴۰۰ شرکت مختلف تولیدی - خدماتی - سرمایه گذاری داد و ستد می شود که درزمینه های مختلف فعالیت می کنند و این زمینه های اقتصادی عبارتند از:
کشاورزی / دامپروری وخدمات وابسته
استخراج ذغالسنگ
استخراج کانی های فلزی
فرآورده های غذایی
صنایع قند
صنایع چرم
صنایع چوب
●شرکت های تولیدی
شرکتهایی هستند که کالای خاصی را تولید می کنند مثلا شرکت سیمان تهران/سیمان تولید می کند یا شرکت دارویی فارابی دارو تولید می کند.
●شرکت های خدماتی
شرکتهایی هستند که در زمینه خدمات رسانی فعالیت می کنند مثل بانک اقتصاد نوین/بانک کارآفرین /شرکت حمل و نقل توکا
●شرکت های سرمایه گذاری
شرکتهایی هستند که فعالیت عمده آنها درزمینه دارایی مالی است ودرصدی ازسهام شرکتهای دیگر را درسبد سهام خود دارند و صرفا دریک زمینه فعالیت نمی کنند.
●۷ نکته مهم جهت خرید سهام
▪نکته اول:
درهنگام خرید سهام سعی کنید شرکتی را انتخاب کنید که جزو فهرست پنجاه شرکت فعال تر و برتر بورس باشد (چون فورا نقد می شود ).
▪نکته دوم :
با توجه به این که شرکت های سرمایه گذاری دردهها شرکت دیگرسرمایه گذاری نموده اند بنابراین ریسک خرید کمتری داشته واحتمال سقوط و کاهش ارزش سهام آنها کمتراست و معمولا رشد افزایشی دارند.
▪نکته سوم:
تمام سرمایه خود را درون یک شرکت نگذارید و صرفا سهام یک شرکت را خریداری نکنید.
▪نکته چهارم:
برای انتخاب شرکت مورد نظر خود از شرکتهای فعال در این زمینه و کا رگزاران مشورت بخواهید.
▪نکته پنجم:
سهام شرکتهایی را خریداری نمایید که از پتانسیل بالایی برخوردارند و از نظر سرمایه هم بصورتی باشند که تحت تاثیر فعالیت سفته بازان قرار نگیرند.
▪نکته ششم:
سایتهای بورسی معتبر و صفحات بازار بورس روزنامه های اقتصادی را به خوبی مطالعه کنید و از راهنمایی های روزنامه ها و سایتهای اقتصادی استفاده کنید.
▪نکته هفتم:
سعی کنید سهام شرکتی را خریداری کنید که محصولات آن شرکت به کشورهای خارجی هم صادرمی شوند.

مدیریت سرمایه گذاری و بورس اوراق بهادار
تعریف سرمایه گذاری
سرمایه گذاری عبارت است از هر گونه فدا کردن ارزشی در حال حاضر به امید بدست آوردن ارزشی بیشتر در زمان آینده . به عبارتی سرمایه گذار ، ارزش مشخصی را هزینه می کند تا در قبال آن در آینده ارزش بیشتری را که مورد نظرش است بدست آورد،مثل پرداخت وجهی بابت خرید سهام به امید بدست آوردن سود های مشخصی از آن در آینده.
سرمایه گذاری را به روشهای مختلفی تقسیم بندی می کنند:
1-بر اساس موضوع سرمایه گذاری
2- بر اساس زمان یا مدت سرمایه گذاری
3- بر حسب خطر یا ریسک سرمایه گذاری

 انواع سرمایه گذاران
 1- اشخاص حقیقی مثل اشخاص
 2- اشخاص حقوقی : این اشخاص تاثیر بسزایی در بازار سرمایه دارند، برخی از مهمترین آنها به شرح زیر هستند:
 **بانکها : موسساتی هستند که معمولا به دو دلیل وارد بازار می شوند. مورد اول که بیشتر رایج است، کسب بازده از وجوهی است که به شکل سپرده نزد آنان قرار دارد و دوم، که معمولا تابع شرایط خاصی است عبارت است از ایجاد و حفظ بازاری سیال و نقدینه برای اوراق بهادار.
 ** شرکت های بیمه : این شرکتها با دو دسته جریان وجوه مواجهند: جریان ورودی که معمولا شامل حق بیمه های وصولی بابت موضوعات بیمه اشخاص و غیر اشخاص می گرددو جریان خروجی که عمدتا شامل خسارت های پرداختی ،پس انداز عمر افراد و نظایر آن است. برای اینکه بین این دو جریان تعادلی مطلوب برقرار شود ،شرکت های بیمه معمولا سعی می کنند بخش عمده ای از وجوه خود را سرمایه گذاری کنند. یکی از بازار های جذاب برای این قبیل شرکت ها ،بازار اوراق بهادار می باشد. شرکت های بیمه معمولا به لحاظ حجم قابل توجه منابع مالی ،تاثیر بسزایی در این بازار دارند.
 ** صندوق های بازنشستگی :این موسسات مانند شرکت های بیمه با دو دسته جریان وجوه مواجهند، یک دسته وصولی های مربوط به کسور بازنشستگی افراد که غالبا در مقایسه با جریان خروجی وجوه ،رقم کمی است و دسته دوم پرداخت های مربوط به حقوق باز نشستگی که معمولا رقم قابل توجهی می باشد.
 ** شرکت های سرمایه گذاری : موسساتی هستند که از طریق فروش سهم و در برخی موارد ،اوراق قرضه ،منابع مالی پس انداز کنندگان  و افراد را جمع آوری کرده و آنها را در سهام و اوراق قرضه سایر شرکت هاسرمایه گذاری می کنند.
 ** شرکت های دارنده یا مادر: شرکت هایی هستند که سهام یک یا چند شرکت فرعی را به منظور کسب کنترل آنها در جهت تحقق یک هدف مشترک در دست دارند. لازم به ذکر است که سهام کنترل کننده لزوما 51 درصد نبوده و حتی ممکنست برای شرکت هایی که سهام آن به طور گسترده ای پراکنده شده ،این میزان حتی کمتر از 10 درصد باشد. از آنجا که در بازار بورس اوراق بهادار، به خاطر معاملات مستمر سهام ،تغییرات مالکیتی رخ می دهد لذا این شرکت ها به مظور حفظ موقعیت کنترلی خود دائما در بازار حضور پیدا می کنند.
 **شزکت های کارگزاری: واسطه های مالی هستند که بین خریداران و فروشندگان اوراق بهادار ،نقش تسهیل کننده مبادله را بر عهده دارند.
 ** سایر اشخاص حقوقی

بازار های معامله اوراق بهادار
بازار اوراق بهاداراز لحاظ تقدم انتشار و دسترسی به اوراق بهادار به بازار اولیه و بازار ثانویه تقسیم می شود:
1- بازار اولیه
 بازار اولیه به بازاری اطلاق می شود که در آن اوراق بهادار جدید،برای اولین بار از طرف یک سازمان متشر می شود. انتشار اوراق بهادار در این بازار غالبا با هدف تامین مالی صورت می گیرد.
2- بازار ثانویه
به ترتیباتی اطلاق می شود که از طریق آن خریداران و فروشندگان می توانند به روشی متفاوت و به قیمت های قابل قبول برای طرفین ،اوراق بهاداری که دوره عرضه آن در بازار اولیه به اتمام رسیده ،را معامله کنند. بازار ثانویه را می توان به دو بخش غیر متشکل (خارج از بورس یا otc ) و متشکل (سازمان یافته) تقسیم کرد.
 در بخش غیر متشکل این بازار ، عرضه کنندگان و متقاضیان،برای معامله اوراق بهادار مورد نظر خود ،باید به دنبال یکدیگر بگردند. از آنجا که هیچ مکان مشخصی برای این قسمت وجود ندارد و خریداران و فروشندگان ،کاملا پراکنده و بی اطلاع از یکدیگرند،عمل معامله اورق بهادار بسیار کند، بادشواری و هزینه زیاد صورت می گیرد بویژه اینکه هیچ مکانیزمی غیر از توافق طرفین برای تعیین قیمت وجود ندارد.این بازار متعلق به اوراق بهاداری است که در بخش سازمان یافته بازار پذیرفته نشده اند.در کشورمان سهام برخی شرکتها قبل از ورود به بورس بدین گونه معامله میشدند مثل سهام بانک پارسیان
بخش متشکل و سازمان یافته بازار معمولا متشکل از دو بخش بورس اوراق بهادار و بورس فرعی است. تفاوت بین دو بازار مذکور بیشتر دسته بندی مالی شرکت هایی است که در هر یک معامله می شوند. برای پذیرش شرکت ها در هر یک از بخش های بازار شرایطی وضع می شود. در صورتی که شرکت ،حایز شرایط پذیرش در بازار اصلی باشد در آن بازار معامله و در غیر این صورت در بازار بورس فرعی معامله می شوند. گاهی اوقات برای هر قسمت از این بازارها ، دسته بندی های دیگری  نیز صورت می گیرد که ایجاد تابلوی متعدد معاملاتی و تقسیم بندی زمانی معاملات برای اوراق بهادار از نمونه های رایج آن است. در حالت اول ، همچون تقسیم بندی بخش های اصلی و فرعی بازار ، دو یا چند تابلو ایجاد شده و بنابر شرایطی که برای پذیرش شرکت ها در هریک از تابلو ها وضع می شود ، جایگاه معاملاتی آنها در هر تابلو مشخص می شود. معمولا درجه اعتبار این تابلو ها با یکدیگر متفاوت و نزولی است. به طوریکه شرکت هایی که در تابلوی دوم قرار دارند سعی خواهند کرد به خاطر برخورداری از مزایای اعتباری یا حتی در برخی از موارد مالی ، شرایط خود را بهبود داده و به تابلوی بالاتر ارتقا یابند.
در حالت دوم یعنی تقسیم بندی معاملاتی برای انواع اوراق بهادار ، معمولا زمان معاملاتی تابلو ها را تقسیم بندی کرده و در هر قسمت ،یک نوع ورقه بهادار خاص را معامله می کنند.در بورس اوراق بهادار کشور ما ، در حال حاضر بخشهای بازار به دو قسمت بازار اصلی شامل تابلوی اول و تابلوی دوم و بازار فرعی تقسیم بندی شده است.

چه سهام هائی در بازار بورس اوراق بهادار تهران معامله می شود؟ سهام هائی که در بورس تهران معامله می شود شامل استخراج زغال سنگ ، استخراج سایر معادن ، استخراج کانه های فلزی ، انبوه سازی ، املاک و مستغلات ، انتشار و چاپ و تکثیر ، بانکها ، موسسات اعتباری و سایر نهادهای پولی ، پیمانکاری صنعتی ، حمل و نقل ، انبارداری و ارتباطات ، خدمات فنی و مهندسی ، خودرو و ساخت قطعات ، دباغی ، پرداخت چرم و ساخت انواع پاپوش ، رایانه و فعالیتهای وابسته به آن ، ساخت رادیو تلویزیون و دستگاهها و وسایل ارتباط ، ساخت محصولات فلزی ، سایر محصولات کانی غیر فلزی ، سایر واسطه گری های مالی ، سایر وسایل حمل ونقل ، سرمایه گذاریها ، سیمان ، آهک ، گچ ، شرکتهای چند رشته ای صنعتی ، فراورده های نفتی ، کک و سوخت هسته ای ، فلزات اساسی ، قند و شکر ، کاشی و سرامیک ، کشاورزی دامپروری و خدمات وابسته به آن ، لاستیک و پلاستیک ، ماشین آلات ، مبلمان و مصنوعات دیگر ، محصولات شیمیایی ، منسوجات و غیره در بازار بورس اوراق بهادار تهران معامله می شوند.
 جهت اطلاعات بیشتر می توانید به سایت www.irbourse.com مراجعه کنید.

تجارت ارزفارکس چیست؟(forex)مبادله ارز یعنی خرید همزمان یک ارز وفروش ارزی دیگر .ارزها همیشه به صورت جفت معامله می شوند.ارزها بین المللی بر طبق نرخهای شناور خرید وفروش می شوند.بازارهای تجارت ارز از گردش متوسط.روزانه حدود 2.7 تریلیون دلار برخوردار دارند ، این بازار اصطلاحا بهForex معروف است وبزرگترین بازار مالی جهان می باشد.

تجارت سی_اف_دی چیست ؟ (cfd)مخفف Contract for difference می باشد که به معنی سود جستن از تفاوت قیمت شاخصها بدون در نظر گرفتن حق مالکیت است.که شامل خرید و فروش دامنه گسترده ای نظیر کالا ، فلزات ارزشمند ،نفت خام و سهام شرکتها و شاخصهای مهم جهانی مانند داو جوانز(DOW)نزدک (NASDAQ) نیکی NIKKEI S&P 500 می باشد .از امتیازات معامله به طریق سی_اف_دی توانائی انجام اعتباری معاملات یا Leverage است. این امر شما را قادر می سازد که با سرمایه کمتر و اخذ وام معاملات بزرگتری را انجام دهید.
چگونه می توان به تجارت ارز، طلا، شاخصهای مهم جهانی و غیره پرداخت؟شما از طریق مشاوره با مشاورین سرمایه گذاری پدیده سهام پارسه قادر خواهید بود با مشاوره برای افتتاح یک حساب معاملاتی به انجام خرید و فروش در کلیه بازارهای جهان و یا بازار های منطقه ای نظیر بورس اوراق بهادار تهران بپردازید. همچنین جهت توضیحات بیشتر می توانید با ما تماس حاصل فرمایید .

چه امکاناتی را می توانم از مشاورین سرمایه گذاری پدیده سهام پارسه دریافت کنم؟شما از طریق سایت مشاورین سرمایه گذاری پدیده سهام پارسه به کلیه خدمات مشاوره بازار بورس نظیر مشاوره سرمایه گذاری ، تحلیل و آموزش در کلیه بورسهای جهانی نظیر بازار آینده(سلف) ، بورس ارز، کالا ، طلا ، فلزات ارزشمند ، شاخص های عمده جهانی ، سهام شرکتها و غیره دسترسی خواهید داشت. کادر حرفه ای و مجرب ما آمادگی هر گونه کمک و همیاری و آموزش در کلیه مقاطع تجاری را دارند. همچنین جهت اطلاع از نحوه مشاوره و یا دریافت اطلاعات بیشتر در باره خدمات مشاوره ما به بخشخدمات ما در سایت مشاورین سرمایه گذاری پدیده سهام پارسه مراجعه نمائید.
آیا بازار تجارت ارزیا فارکس دارای یک محل مرکزی است؟ تجارت فارکس (Forex) از طریق یک ارز انجام نمی شود و از آنجا که معاملات بین دو طرف صورت میگیرد بازار تجارت ارز یک بازار <<بين بانکي>> یا روی پیشخوان است .
چه کسانی در بازار ارز مشارکت دارند؟بانکهای مرکزی ،بانکهای بازرگانی وسرمایه گذاری،صندوق های پول به صورت سنتی بر بازار ارز تسلط دارند،مشارکت نهادهای دیگر نیز به سرعت روبه افزایش است واکنون مدیران وکارگزاران بین المللی پول ،شرکتهای چند ملیتی ، دلالان مجاز؛ معامله گران قراردادی اختیار وآینده وسرمایه گذاران خصوصی را شامل می شود.
بازار ارز چه زمانی برای تجارت دایر است؟بازار ارز(forex) به معنای واقعی یک بازار جهانی 24 ساعته است .روز تجاری در سیدنی آغاز شده وبه دور کره زمین می چرخد تا هر مرکز مالی شروع به فعالیت کند. پس از سیدنی ، توکیو، سپس لندن ودرانتها نیویورک فعال می شود. سرمایه گذاران قادر خواهند بود درهر لحظه نسبت به نوسانی که ناشی از رویدادهای جاری اقتصادی ، اجتماعی وسیاسی است ، واکنش نشان دهند

اعتبار معاملاتی چیست؟ اعتبار معاملاتی یک محدوده اجرایی است که در مقابل زیانهای خرید و فروش ، آنها را بیمه می کند . پیش پرداخت اعتباری در بازار ارز(فارکس) و یا بازار سهام و یا سایر کالا ها و یا شاخص ها این امکان را می دهدکه معاملات به مراتب بزرگتر از ارزش موجودی حساب خود را جهت معامله اتخاذ کنیم .تجارت در بازار بورس مستلزم داشتن اعتبار کافی است و معامله فقط در صورتی انجام می شود که مبلغ اعتبار حساب شما کافی باشد. سیستم تجارت ارز مبلغ نقد لازم جهت پوشش دادن موقعیتهای حال حاضر را محاسبه کرده و این اطلاعات را بی وقفه در اختیار شما می گذارد. اگر موجودی حساب شما کمتر از پیش پرداخت لازم باشد، سیستم همه موقعیتهای مفتوح را می بندد. این کار مانع از آن می شود که موجودی حساب شما از سرمایه خالص شما کمتر شود و در این بازار ناپایدار با حرکات سریع ، از موقعیت شما حفاظت می کند.
نحوه قیمت گذاری ارزها در بازار (Forex) به چه صورت است؟ کل مجموعه شرایط اقتصادی و سیاسی (فاندامنتال یا بنیادی و تکنیکال یا فنی) بر قیمت ارز تاثیر دارد .نرخ های بهره ، نرخ های تورم و ثبات سیاسی به طور کلی مهمترین عوامل هستند . بعضی مواقع دولتها در بازار ارز(پول) مشارکت می کنند تا بر ارزش ارز معامله شده خود اثر بگذارند .این موضوع و دیگر عوامل بازار از جمله سفارشات بسیار بزرگ می تواند باعث ناپایداری مفرط در قیمتها ی ارز شود .بزرگی بازار ارز به تنهایی مانع از آن می شود که یک عامل واحد بتواند برای هر مدت زمان بر بازار سلطه یابد.

چگونه می توان ریسک را اداره کرد؟ بهترین ابزارهای مدیریت ریسک در بازارهای تجاری بورس نظیر بازار آینده(سلف) ، بورس ارز(فارکس)، کالا ، نفت خام ، طلا ، فلزات ارزشمند ، شاخص های عمده جهانی ، سهام شرکتها و غیره عبارتند از سفارش توقف زیان و سفارش محدود . سفارش توقف زیان ، دستور می دهد که یک موقعیت در یک قیمت مشخص به طور خودکار (اتوماتیک) منحل شود تا مانع ازعملکرد تغییرات عمده به ضرر موقعیت گردد. سفارش محدود ، حداکثر قیمتی که یک سرمایه گذار مایل است در یک معامله بپردازد ، وهمچنین حداقل قیمتی که در مقابل در یافت کند، تعیین می کند. بازار بورس خصوصا بورس معاملات ارز(فارکس) ، طلا ، شاخص های عمده و نظایر آن به قدری روان است که اجرای سفارشات توقف زیان ومحدود در آن آسان می باشد.
یک موقعیت معاملاتی در بازار بورس چه مدت باید حفظ شود؟ معامله گران در بازارهای بورس جهانی نظیر بازار آینده(سلف) ، بورس ارز(فارکس)، کالا ، نفت خام ، طلا ، فلزات ارزشمند ، شاخص های عمده جهانی ، سهام شرکتها و غیره عموما" تا وقتی یکی از ضوابط زیر بر آورده شود ، موقعیتها را حفظ می کنند:
•    سود کافی ازموقعیت عاید شده باشد.
•    سفارش از پیش تعیین شده توقف زیان انجام شود.
•    یک موقعیت معاملاتی بهتر بالقوه ایجاد شده ومعامله گر بخواهد وجوه را نقد کند تا از آن بهره ببرد.

فناوری اطلاعات و تنگناهای رشد بورس سهام ایران
سرمایه گذاری در سهام علاوه بر دانش سرمایه گذاری نیازمند شناخت ویژگیهای بازار سرمایه ای که قرار است در آن سرمایه گذاری شود،  نیز می باشد.  با این شناخت می توان با آگاهی و اشراف بیشتری از دانش و روشهای سرمایه گذاری در آن بازار سرمایه استفاده کرد و از محدودیتها با خبر بود.امید است این نوشته علاوه بر کمک به ارتقای فرهنگ سرمایه گذاری ، مدیران و مسئولان بازار سرمایه را نیز تا حدی ترغیب به ایجاد تغییر برای ارتقای بورس سهام ایران در زمینه هایی که ممکنست کمتر مورد توجه قرار گرفته شده باشد،  بنماید.

 بورس سهام ایران برای استقرار سازوکار عرضه و تقاضا دچار نارسایی ها و تنگناهای ساختاری است.  در حالیکه توسعه سخت افزاری و گسترش فیزیکی بورس مورد توجه بوده است، بعد نرم افزاری توسعه گرفتار کم توجهی است.  مدیران بورس کاربرد فن آوری اطلاعات در دو زمینه بنیادی سیستم معاملات سهام و اطلاع رسانی یعنی دو رکن اصلی سازوکارعرضه و تقاضا در بورس سهام ایران را، در اولویتهای آخر قرار داده اند.  در زمینه گسترش بازارهای محلی در شهرهای مختلف و ایجاد سالنهای جدید بورس در تهران کارهای زیادی انجام شده است،  ولی درخصوص رفع تنگناهای مربوط به الزامات ساختاری و بنیادی یاد شده که بدون توجه به آنها بازارها و سالنهای جدید هم  گرفتار نارساییهای موجود خواهند بود، اقدام و پیشرفت موثری به چشم نمی خورد.  بورس اوراق بهادار ایران  در استفاده از فن آوری اطلاعات برای رفع نارساییهای موجود در دو رکن اصلی نظام بورس به شرحی که خواهد آمد باید قدمهای موثرتری بردارد و بسیار سریع تر حرکت نماید. اقدام موثر در مورد کاربرد فن آوری اطلاعات  بدون برخورداری از نگرش سیستمی ممکن نخواهد بود. این مقاله به بیان دیدگاه سیستمی و موارد غفلت شده در بورس سهام ایران می پردازد.
اگر بورس سهام را از دیدگاه کل نگر سیستمی مدلسازی کنیم ساده ترین آن به شکل زیر خواهد بود:
 
این سیستم کلان از دو سیستم اصلی تشکیل شده است.  سیستم معاملات بورس که به دریافت سفارشات مربوط به عرضه و تقاضا برای انجام معاملات خرید و فروش سهام و محاسبات مربوط به آن می پردازد و سیستم اطلاع رسانی  و فرهنگ سازی که نقش حلقه فید بک و بازخورد را ایفا می کند.   در این مدل ورودیهای اصلی عبارتند از سفارشات مربوط به خرید و فروش سهام که عرضه و تقاضا را می سازند و خروجیهای اصلی عبارتند از اطلاعات مربوط به معاملات انجام شده  شامل شرکت، تاریخ، ساعت،  قیمت، خریدار، فروشنده، تعداد سهم معامله شده  و ... و شاخصها که توابعی از اطلاعات مربوط به شرکتها و معاملات می باشند و بر اساس آنها محاسبه و ساخته می شوند.
 دریک بورس کارآمد کنترل معاملات و عرضه و تقاضا از طریق سیستم فید بک آن یعنی اطلاع رسانی انجام  می شود.   بعبارت دیگر عرضه و تقاضا برای سهام براساس اطلاعات دردسترس و مورد نیازسرمایه گذاران شکل می گیرد و به تعادل طبیعی و سالم می رسد.  درغیاب اطلاع رسانی مناسب،  شایعات، معاملات نا سالم و دستکاری مصنوعی قیمتها عرضه و تقاضا را کنترل می کند.  ورودیهای کنترل کننده در یک بورس کارآمد عبارتست از:
          -   ضوابط و مقررات مربوط به سازمان بورس و فرآیندهای لازم برای عملیات خرید و فروش و معاملات سهام
          -   اطلاعات خروجی سیستم معاملات شامل شرکت، تاریخ،ساعت، قیمت، خریدار، فروشنده، تعداد سهم معامله شده  و ...
          -   اطلاعات مربوط به شرکتها و صنایع
 این یک مدل بسیار ساده از سیستم کلان بورس سهام است که در عین سادگی با نگرش سیستمی و کل نگر به این سیستم موارد مهمی را قابل تحلیل و بررسی می سازد.  نخست آنکه برای کنترل و تعادل بورس سهام از اطلاعات مربوط به معاملات خرید و فروش بازخورد گرفته می شود و همراه اطلاعات مربوط به شرکتها و صنایع از طریق سیستم اطلاع رسانی بعنوان سازوکار فید بک، بازخورد و اصلاح، بر عرضه و تقاضا بطور طبیعی اثر گذاری می شود. این مکانیزم کنترل از خروجیهای سیستم معاملات بعنوان ورودی اطلاع رسانی با هدف بازخورد و اصلاح استفاده می کند.  ویژگیهای اطلاع رسانی باید به نحوی باشد که ترکیب اطلاعات مربوط به معاملات خرید و فروش سهام و اطلاعات شرکتها به شکل طبیعی برعرضه و تقاضای سهام شرکتها اثر بگذارد و نیاز به دستکاریها و دخالتهای مصنوعی در قیمتها و معاملات نیاشد.  بیشترین میزان دخالت در مکانیزم عرضه و تقاضا می بایست از طریق اصلاح ضوابط و مقررات در موارد ضروری و با دقت و تامل و احتیاط لازم صورت پذیرد.  لذا دخالت در مکانیزم عرضه و تقاضا بشکل بسیار محدود و ساختاری قابل انجام است.  برای کنترل عرضه و تقاضا نباید مستقیما خروجیهای سیستم را تغییر داد. بلکه  با استفاده  از خروجیها بعنوان ورودیهای بازخوردی سیستم فید بک و کنترل اطلاع رسانی  و اثر گذاری طبیعی بر ورودیهای اصلی سیستم معاملات یعنی سفارشات خرید و فروش ، عرضه و تقاضا روال طبیعی خود را طی می کند.
 بنابراین انجام کار زیربنایی و اساسی برای استقرار نظام عرضه وتقاضا در بورس سهام مستلزم بهبود و ارتقای دو رکن اساسی آن یعنی سیستم معاملات سهام و سیستم اطلاع رسانی است.   قیمتها و شاخصها خروجی و محصول نهایی سیستم بوده و متاثر از عملکرد سیستم معاملات و سیستم اطلاع رسانی و ورودیهای آنها می باشد.  برای تغییر یک محصول باید مواد اولیه و فرآیند تولید آنرا تغییر داد نه اینکه در ایستگاه نهایی به بازرسی و تغییر آن پرداخت.  دستکاری قیمتها و شاخصها در آخرین مراحل فرآیند معاملات و بعنوان خروجی و محصول نهایی کلان سیستم بورس سهام،  پرداختن به معلول به جای علت است.
 با توجه به بعد فناوری اطلاعات در دو رکن اصلی بورس سهام تهران یعنی سیستم معاملات و سیستم اطلاع رسانی،  مکانیزم عرضه و تقاضا بطور طبیعی در بازار سهام مستقر خواهد شد و دیگر نیازی به دستکاری در بازار و استفاده از اهرمهای تصنعی  کنترل قیمت و محدود کننده معاملات و تصمیم گیریهای غیرقابل پیش بینی و احتمالا  متناقض که ریسک سرمایه گذاری در بورس سهام را افزایش خواهد داد،  نخواهد بود. بعنوان یک قاعده کلی ، سرمایه گذاران برای ریسک بیشتر بازدهی بیشتر طلب می کنند و این یعنی ایجاد فشار برای عدم ثبات سیستم .روش فعلی مدیران بورس نگاه مبتنی بر رفع معلول است و علل بوجود آورنده معلول را مورد عنایت قرار نداده است.

راز و رمزهای موفقیت در بورس
ایران تحلیل به منظور استفاده از منابع خوب و قابل فهم و علمی در جهت آگاهی و آشنایی بیشتر سهامداران محترم با زوایای مختلف بازار سرمایه ، قسمتهایی از کتاب راز و رمزهای موفقیت در بازار بورس نوشته دکتر سید جلال صادقی شریف را در چند قسمت تقدیم خوانندگان می نماید. ایران تحلیل پیشنهاد می کند ضمن تهیه کتاب مذکور از مباحث جالب آن بهره مند شوید.
امروزه اهمیت تجزیه وتحلیل اقتصادی در میان سرمایه گذاران به شدت مورد توجه قرار گرفته است.تاثیر متغیرهای کلان اقتصادی بر فعالیت در بازار مالی بر هیچ کس پنهان نیست. بررسی آثار این عوامل بر بازار بورس اوراق بهادار جزو مهمترین اقدامات در جهت موفقیت در این بازار است.
اولین قدم در تجزیه وتحلیل اقتصاد، تحلیل عوامل کلان داخلی وخارجی تاثیر گذار بر فعالیت های اقتصادی در یک کشور به شرح ذیل است:

1-تحلیل  اقتصادی سیاسی :
عوامل سیاسی واقتصادی خارجی دائم بر روی فعا لیت افراد اثر می گذارند وآن را تحت تاثیرقرار می دهند . بنابرا ین مهم است که به عوامل سیاسی واقتصادی که بر یک اقتصاد ، صنعت ویا شرکت اثر می گذارد توجه ویژه داشته باشیم . نمونه بارز این بحث ، حساسیت بازار سرمایه به نتایج مذاکرات انرژی هسته ای بین ایران واروپا (در سال های  1382 تا 1384) است.

2-ثبات سیاسی :
رشد متوازن و پایدار اقتصادی نیازمند یک محیط سیاسی با ثبات است. اگر کشوری به وسیله دولت با ثباتی که تصمیمات را برای توسعه دراز مدت کشور اتخاذ کند اداره شود، صنایع و شرکت ها درآن کشور رونق خواهند یافت ولی اگر ثبات سیاسی وجود نداشته باشد امکان رشد و رونق اقتصادی وجود ندارد.
3- برابری نرخ ارزهای خارجی:
افراد باید از اثرات تغییر نرخ ارز درکشور خود و یا در کشوری که شرکت مورد نظر آنها با آن مبادله دارد، آگاه باشند. کاهش نرخ ارز در کشور خودی محصولات داخلی را در دیگر کشورها جذاب تر می سازد و باعث گران تر شدن واردات می شود. اگر یک شرکت وابسته به واردات باشد با کاهش نرخ ارز دارایی های خالص آن کاهش می یابد.
4- ذخایر ارزی :
کشورها برای ایفای تعهدات بین المللی و پرداخت دیون خارجی خود به ذخایر ارزی نیاز دارند ؛ زیرا یک کشور بدون ذخایر ارزی قادر نخواهد بود تکنولوژی مواد اولیه و کالاهای مورد نیاز خود را برای توسعه وارد سازد.
5- محدودیت تعرفه ای :
محدودیت های تعرفه ای و کارهای محدودکننده ای که به وسیله کشورها اعمال می شوند می توانند بر صنایع و شرکت ها اثر بگذارند . مثلا کاهش تعرفه واردات فولاد در کشور می تواند بر تولید فولاد توسط  صنایع داخلی تاثیر منفی بگذارد.


6- بدهی خارجی و موازنه تجاری:
اگر بدهی خارجی یک کشور خیلی زیاد باشد می تواند به عنوان بار عظیمی بر اقتصاد کشور و عامل منفی در رشد آن مطرح باشد.
7- تورم:
اگر تورم را به عنوان عامل افزایش افسارگسیخته قیمت ها در نظر بگیریم، اثر زیادی در اقتصاد کشورها دارد. تورم پایین درکشورها نشان دهنده ثبات و رشد صنایع و شرکت های داخلی و تورم بالا نشانه بی ثباتی اقتصاد کشورها می باشد.
8-  نرخ بهره :
پایین بودن نرخ بهره پول سرمایه گذاری صنعتی را ترغیب می کند و بالعکس بالا بودن نرخ بهره پول باعث هزینه بالاتر و کاهش تولیدات صنعتی می شود. وقتی که هزینه پول بالاست توان رقابتی شرکت ها کاهش می یابد.
9- نرخ مالیات :
نرخ مالیات در یک کشور بر روی اقتصاد آن اثرمستقیم دارد. اگر نرخ های مالیات پایین باشند مردم توان خرج بیشتری خواهند داشت. به علاوه آنها انگیزه ای برای کار بیشتر ، کسب درآمد و سرمایه گذاری بیشتر خواهند داشت . این امر برای اقتصاد یک کشور خوب است.
10- سیاست اقتصادی دولت :
سیاست اقتصادی دولت تاثیر مستقیم بر اقتصاد دارد. دولتی که صنعتی شدن را درک و از صنایع داخلی حمایت کند سرمایه های داخلی و خارجی را جذب خواهد کرد.


11- کسری بودجه :
کسری بودجه وقتی رخ می دهد که هزینه های دولت فراتر از درآمدش باشد و اگر چه هزینه های عمومی باعث ایجاد مشاغل و افزایش تقاضا می شود ولی این امر می تواند منجر به کسری بودجه دولت و تورم نیز گردد.
12- اشتغال :
اشتغال بالا برای تحقق رشد خوب درآمد ملی مورد نیاز است. رشد اشتغال باید با رشدجمعیت همخوان باشد چرا که اگر رشد جمعیت سریع تر از رشد اقتصادی باشد بیکاری افزایش می یابد و این امر برای اقتصاد کشورخوب نیست .
13- چرخه اقتصادی :
چرخه و مرحله اقتصادی که یک کشور در آن قرار گرفته تاثیر مستقیم بر شرکت های صنعتی دارد. این امر بر تصمیمات سرمایه گذاری ، استخدام ، تقاضا و سودآوری شرکت ها اثرمی گذارد. باید توجه داشت که برخی صنایع همچون کالاهای با دوام مصرفی خیلی تحت تاثیر بازار و چرخه تجارت هستند و صنایع دیگری همچون صنایع غذایی یا صنایع بهداشتی تا این سطح تاثیر نمی پذیرند. این امر به این دلیل است که مصرف کنندگان برخی تولیدات می توانند تصمیم به خرید را به تعویق بیاندازند. در حالی که در مورد تولیدات دیگر نمی توانند این کار را بکنند.
مراحل چرخه اقتصادی : چرخه اقتصادی چهار مرحله به شرح ذیل دارد:
بحران اقتصادی ، بهبود اقتصادی ، رونق اقتصادی و رکود اقتصادیالف) بحران اقتصادی:
درزمان بحران اقتصادی تقاضا پایین و در حال سقوط است. تورم اغلب بالا و به تبع آن نرخ های بهره نیز بالا است . شرکت ها به خاطر بدهی های فراوان فلج می شوند و فروش پایین باعث کاهش تولید ، تعطیلی کارخانه ها در زمان های افزایش تقاضا و اخراج کارکنان می شود.
ب)بهبود اقتصادی :
 در این مرحله اقتصاد شروع به بهبود می کند . سرمایه گذاری جدید و رشد تقاضا صورت می گیرد . شرکت ها شروع به سودآوری می کنند. سرمایه گذاری دوباره آغاز می شود. سودآوری شرکت ها نسبتا افزایش می یابد و شرکت های جدید برای پاسخ به تقاضای رو به افزایش در اقتصاد ایجاد می شوند.
ج) رونق اقتصادی :
در مرحله رونق اقتصادی تقاضا و سرمایه گذاری در همه زمان ها بالا و نرخ های بهره پایین هستند.
د) رکود اقتصادی :
در این مرحله وضعیت اقتصادی جامعه به آرامی کساد می شوند ، تقاضا کاهش می یابد ، نرخ بهره و تورم افزایش می یابد. شرکت ها شروع به یافتن راه حل مشکل فروش کالاهایشان می کنند و اقتصاد به آرامی به سمت رکود می رود.

رابطه قیمت به درآمدP/E چیست؟
رابط قیمت به درآمد تحت عنوان  نسبت P/Eبیان می شود .سرمایه گذاران اغلب از نسبت P/Eبه عنوان ابزار نمایش ارزش یک شرکت یاد می کنند.
این نسبت (P/E)رایج ترین نسبتی است که در بازار سرمایه برای سرمایه گذاران،تحلیل گران ،مدیران پر تفوی ،مشاوران و...اهمیت دارد علت محبوبیت این نسبت توان نمایش رابطه ارزش بازار وسود هر سهم با یک عدد ریاضی است.
هدف این نسبت بیان رابطه قیمتی که یک سرمایه گذر برای سهم می پردازد و چشم اندازآینده شرکت وسود پیش بینی شده آن است.
نسبت قیمت به درآمد در تعیین دوره برگشت اصل سرمایه گذاری از محل سودهای آتی یک سهم به ما کمک  می کند.
برای مثال اگر شما سهامی با نسبت P/Eبرابر 10خریداری کنید به این معناست که 10سال طول می کشد تا شرکت کل سرمایه اولیه شما را از محل سودهای خود باز پس دهد.
مزایای نسبتP/E:

1-نسبت P/Eمنعکس کننده عقیده بازار درباره یک شرکت است. معمولا نسبت P/Eشرکت های خوب ورو به رشد، بالا است.
2-نسبت  P/Eبزرگ نشان دهنده خوش بینی ونسبت P/Eکوچک،نشان دهنده بدبینی عموم سرمایه گذاران درباره آینده شرکت است.
3-نسبت P/Eتا زمانی بالا خواهد بود که عموم سرمایه گذاران به توانایی رشد وتحقق سود ویا افزایش قیمت سهام یک شرکت اعتقاد داشته باشند.به محض اینکه این اطمینان در قابیلت سود آوری شرکت ازبین برود ،این نسبت افت خواهد کرد.
4-نسبتP/E ،اعتبار شرکت ومدیریت آن وهمچنین اعتمادی که سرمایه گذاران در مورد استعداد دست یابی به سود شرکت دارند ،منعکس می کند.
5-نسبت P/Eدماسنجی است که مرتبا میزان حرارت سهام را بررسی وبه بازار اعلام می کند
6-نسبت  P/E نشان دهنده سطح ریسک یک سهم نیز است. هر چه P/Eبالا تر باشد ،ریسک سهم بالاتر خواهد بود .
7-در صورت منفی شدن بازار تمایل به فروش سهام باP/Eبالا نسبت به سایر سهام افزایش می یابد.
8-هنگامی که شرکت ها دوره رشد خود را پشت سر می گذارند سود آنها تثبیت ونسبت P/E  آنها تعدیل  می شود: نسبت P/E به شرح زیر محاسبه می گردد
                                                                                   سود  هر سهم/قیمت هر سهم = P/E
  متوسط P/Eسهام در کشور های مختلف:
متوسط P/Eسهام در اقتصاد توسعه یا فته حدود 20 است. پیرامون مکاتب اقتصادی در حال توسعه معتقدند P/Eدر اقتصاد در حال توسعه باید بیشتر وبالاتر از اقتصادهای توسعه یافته باشد،زیرا در این کشورها شرکت ها در حال رشد هستند وP/Eهای بالااین رشد را منعکس می کند.
برای محاسبه نسبت P/Eیک شرکت از متوسط  P/E درهر  صنعت کمک گرفته می شود  . متوسطP/Eدر هر صنعت نسبت به صنعت دیگر تفاوت می کند وبسته به عمر مفید صنعت وعوامل تاثیرگذار در هر صنعت نسبت به صنعت دیگر دارد .
عوامل موثر در تعیین نسبت P/E 

1-اندازه شرکت
2-مدیریت شرکت
3-رشد شرکت
2-وجود طرح های تو سعه  اقتصادی درشرکت
5-وجود ظرفیت بالقوه قابل بهره برداری در شرکت
6-وجود بازار خوب وبا کشش برای محصولات تولیدی شرکت
7-موقیت شرکت در صنعت مر بوطه
8-چشم اندازهای صنعتی که شرکت در آن فعالیت می کند
9-تقاضا برای سهام شرکت
10- کمیت وکیفیت سود یک شرکت
11-دوره برگشت سرمایه مورد انتظار سرمایه گذاران
12-نرخ بازده رایج بازار از سرمایه گذاری
13-نرخ بهره در شبکه بانکی
توصیه می شود علاوه بر در نظر گرفتن عوامل  موثردر تعیین نسبت P/E،در بازارهای  روبه رشد ومثبت به دنبال سهام با نسبت P/E،بالا باشید ودر بازار های رو به  کا هش ،از خرید ونگهداری سهام با نسبت P/E بالااجتناب کنیدبنابراین تنها به صرف پایین بودن نسب P/E به خرید یک سهام اقدام نکنید .
به نکات نهفته در عرضه عمده سهام توجه کنید
یکی از انواع معاملات سهام در بازار سرمایه ،معاملات عمده است که عمدتابه دو روش انجام می شود:
1-عرضه عمده سهام از طریق شبکه کارگزاران وبه روش معمولی معاملات در بورس اوراق بهادار.
دراین روش،سهامداری که بخش زیادی از سهام یک شرکت را در اختیار دارد ،اقدام به عر ضه حجم بالایی از آن سهام به بازارمی کند او می تواند این کار را به منظور فروش سهام وکسب سود،کاهش قیمت آن سهم در بازار وخرید مجدد آن سهم در قیمت های پایین تر و...انجام دهد.
2-عرضه عمده سهام به صورت بلوک وخارج از سیستم  معاملات عادی سهام .
معمولا دراین روش در مورد حجم قیمت سهام وزمان انجام معامله بین خریداروفروشنده توافق لازم صورت می گیرد . سپس در تاریخ معین ،  این معا مله از طریق شبکه کارگزاران انجام می شود در این روش معمولا قیمت مورد معامله یک سهم با قیمت تابلوی بورس آن سهم تفاوت دارد این قیمت می تواند بیش ازقیمت تابلو ویا حتی کمتر از آن نیز باشد.
عرضه عمده سهام به هرشکل وروش داری یک سری تبعات وپیامدهایی است که باید آنها را مورد بررسی وتحلیل قرار داد.در ذیل به برخی از این تبعات و پیامدها اشاره می شود:
1-به احتمال زیاد عرضه سهام  به روش معمولی واز طریق شبکه کارگزاران موجب کاهش قیمت آن سهم در بازار می شود .خصوصا اگر تقاضای بازار نسبت به عرضه   آن سهم با کشش باشد ،با افزایش عرضه قیمت آن سهم کاهش پیدا خواهد کرد. دراین صورت برای فروش تعدادی بیشتری از سهام مذکور باید قیمت را پایین آورد.
2-در عرضه سهام به روش معمولی از طریق شبکه کارگزاران به محض اینکه عرضه سهام افزایش پیدا می کند خریداران آن سهم تقاضای خود را کاهش می دهند واین کار موجب می شود که فروشنده برای فروش حجم بیشتر مجبور به کا هش قیمت شود.
3-در موقعی که بازار توان جذب سهام عرضه  شده به روش معمولی را داشته باشد قیمت آن سهم کاهش پیدا نخواهد کرد .چرا که تقاضا برای هر چه که عرضه        می شود وجود خواهد داشت .اما در موقعی که بازار توان جذب سهام عرضه شده را نداشته باشد قیمت آن سهم کاهش پیدا می کند.
4-هرچه وزن عرضه بیشتر باشد احتمال ایجاد ضعف در توان جذب بازار بیشتر می شود.
5-در عرضه سهام به روش معمولی در مواردی که قیمت سهام به دلیل عرضه بالا وعدم توان جذب بازار کاهش پیدا می کند در صورت تجدید قوای بازار وایجاد توان جذب مجدد قیمت سهام مذ کور نسبت به قیمت های قبلی افزایش پیدا خواهد کرد.
6-در موقعی که عرضه عمده یک سهم با انتشار اخبار خوبی در مورد آن سهم همراه باشد،بازار بلا فاصله نسبت به جذب سهام مذکور اقدام خواهد کرد.
7-درمواقعی که عرضه عمده یک سهم با اخبار بدی در مورد آن سهم همراه باشد،بازار سهام مذکور را جذب نخواهد کرد. از طرفی افت قیمت ناشی از عرضه مذکور ترمیم نخواهد شد وقیمت به قیمت های قبل از عرضه بر نخواهد گشت.
8-بازار می تواند از طریق کارگزار خود نسبت به هویت خریدار و یا خریداران احتما لی وفروشنده سهام آگاهی پیدا کند .آشنایی با هویت فروشنده در تحلیل وضعیت آتی سهام به ما کمک می کند.اگر فروشنده یک شخص حقیقی یا حقوقی داری آگاهی  کامل و یا نسبی از وضعیت سهام مذکور باشد می توان حدس زد که وی اخباری در اختیار دارد که موجب عرضه سهام شده است به عبارتی او چیزی می داند که بازار از آن  ناآگاه است . پس در این مورد باید به هویت فروشنده دقت کافی را کرد.
 ازطرفی وقتی خریدار عمده یک سهم شخصی وحقیقی ویا حقوقی که داری اطلاعات وآگاهی کافی از آن سهم بوده واز کادر تخصصی مجربی نیز برخوردار باشد به این
معنی است که اونسبت به سهام وآینده آن اطلاعات وتحلیلی داردکه بازار از آن محروم است وبه همین دلیل نسبت به خرید آن سهام اقدام کرده است .بنابراین ملاحظه می شود که بین عرضه و تقاضا عمده سهام و دسترسی به اطلاعات و قیمت رابطه مستقیم برقرار است. پس باید سعی کنید که نسبت به هویت خریداران و فروشندگان اطلاعات نسبی پیدا کنید.در غیر این صورت ممکن است در عرضه عمده سهام توسط کسی که اخبار بدی در اختیار دارد و ما از آن اخبار بی اطلاع هستیم بخشی از آن سهام نصیب ما شود.بسیاری از موارد فوق الذکر در مورد معا ملات خارج از سیستم معمولی بورس اوراق بهادار که معمولا به صورت بلوک وتحت یک نماد عمده انجام می شود صادق نیست.چرا که خریدارن در این معاملات به دنبال کسب یک مزیت نسبی مانند اشغال پست مدیریت یا افزایش سهام خود به گونه ای که بتوانند یک پست مدیریتی را درآن شرکت اشغال کنند و یا مالکیت آن شرکت را در اختیار بگیرداقدام به خرید سهام مورد نظر می کنند. این افراد برای استفاده از این مزیت حاضر به پرداخت مبلغی بیش از قیمت تابلوی سهام مذکور نیز هستند. از طرفی فروشندگان نیز به دلیل از دست دادن حقی که در مدیریت یا مالکیت سهام شرکت مورد معا مله دارند مبلغی بیش از قیمت تابلوی آن سهم از خریدارن مطالبه می کنند.
به طور اصولی معامله مذ کور باید به گونه ای باشد که منافع هر دو طرف خرید و فروش را تضمین کند. در غیر این صورت یک طرف معامله متضرر خواهد شد. چرا که چیزی کمتر از آنچه که از دست داده به دست خواهد آورد بنابرین رابطه ذیل باید بر قرار شود:
                                                            ارزش یا امتیاز بدست آمده + قیمت= مبلغی اضافی پرداختی + قیمت
هر طرف معادله که کوچکتر از طرف دیگر شود بازی را باخته است. اگر یک شرکتی یک سهام مدیریتی یا ما لکیتی را بسیار گرانتر از آنچه که از آن سهم به دست می آورد خرید کند مدت زیادی طول می کشد تا بتواند آن فاصله قیمتی را پوشش دهد واحتمالا قیمت سهام خودش ، در بازار افت خواهد کرد.

کافی نت بورسی
مزایای پذیرش شرکت‌ها در بورس
شرکت‌های پذیرفته شده در بازار بورس، می‌توانند برای تامین مالی برنامه‌های طرح و توسعه و سرمایه‌گذاری‌های جدید خود، اقدام به انتشار سهام جدید از طریق افزایش سرمایه کنند.

1.تامین مالی از طریق افزایش سرمایه به مراتب آسان‌تر و کم هزینه‌تر از تسهیلات و اعتبارات بازار پول بوده و به لحاظ زمانی، بلند‌مدت می‌باشد. البته شرکت‌های بورسی، از ابزارهای دیگری همچون انتشار اوراق قرضه نیز برای تامین مالی پروژه‌های سرمایه‌گذاری، می‌توانند استفاده کنند.

2.کاهش ریسک نقدینگی : شرکت‌های پذیرفته شده در بورس، به مراتب با ریسک کم‌تری مواجه‌اند. شرکت‌های بورسی به محض برخورد با مشکل کمبود نقدینگی، می‌توانند از طریق افزایش سرمایه و انتشار سهام جدید، ریسک نقدینگی را کاهش دهند.

3. برخورداری از معافیت مالیاتی : شرکت‌های پذیرفته شده در بورس، طبق قانون مالیات‌های مستقیم از معافیت‌ مالیاتی 10 درصد برروی مالیات عملکرد برخوردارند. بر این اساس شرکت‌های بورسی، با نرخ 5/22 درصد مشمول مالیات می‌شوند ( شرکت‌های غیر بورسی با نرخ 25 درصد) .

4. تعیین ارزش سهام شرکت : ارزش سهام شرکت‌های بورسی براساس عرضه و تقاضای بازار تعیین می‌گردد. قیمت سهام این شرکت‌ها هر روز با توجه به وضعیت شرکت (اوضاع مالی، رشد تولید، کاهش هزینه‌ها، افزایش فروش و برنامه‌های طرح و توسعه) و وضعیت صنعتی که شرکت در آن قرار دارد، تعیین می‌شود صاحبان سهام نیز از مزیت تعیین روزانه ارزش دارایی‌هایشان، توسط یک بازار رسمی بهره‌مند خواهند شد.

5. سهولت در تغییر ترکیب سهامداری و انتقال مالکیت ترکیب سهامداران (عمده، خرده) : شرکت‌های بورسی، با عنایت به داد‌و ستد سهام آن‌ها در بازار، دایما در حال تغییر است. البته سرعت و میزان تغییر بستگی به درجه نقدینگی سهام شرکت دارد. برای سهامداران شرکت پذیرفته شده در بورس، امکان فروش یا خرید سهام بیش‌تر شرکت در راستای تصمیم‌گیری در خصوص ارزش و ترکیب دارایی‌ها و ثروت‌شان، وجود دارد.سهامداران شرکت بورسی از طریق بازار با توجه وضعیت کنونی و‌ آینده شرکت، نسبت به ادامه سهامداری و یا انتقال مالکیت تصمیم گرفته و اقدام به خرید یا فروش سهام شرکت می‌کنند.

6. افزایش اعتبار داخلی و بین‌المللی : شرکت‌های بورسی با عنایت به معیارها و فرآیند پذیرش (معیارهای سودآوری و ارائه صورت‌های مالی معتبر) و خرید و فروش سهام آن‌ها و در نتیجه تغییر در ترکیب سهامداران، اعتبار داخلی و بین‌المللی پیدا می‌کنند. ارزیابی دائمی عملکرد شرکت در بازار و حساسیت فعالان بازار بورس نسبت به فعالیت‌ها و برنامه‌های شرکت، زمینه‌های اعتبار مذکور را مهیا می‌سازد.

7. سهولت در استفاده از تسهیلات بانکی و یا سایر ابزارهای تامین مالی : شرکت‌های بورسی به‌دلیل کسب اعتبار و رعایت قوانین و مقررات بازار بورس در چارچوب رعایت اصول و موازین استانداردهای حسابداری و مالی و گام برداشتن در مسیر پویایی، تحول و سودآوری روز افزون برای استفاده از اعتبارات بانکی از تسهیلات ویژه‌ای برخوردارند. سقف تسهیلات بانکی برای شرکت‌های پذیرفته شده در بورس بیش‌تر از شرکت‌های غیر بورسی است.
8. ارائه معیارهای جدید برای ارزیابی عملکرد : مدیریت شرکت علاوه بر استفاده از معیارهایی همچون نسبت بازده حقوق صاحبان سهام، دارایی‌ها، سود، فروش و گردش دارایی‌ها، برای ارزیابی عملکرد مدیریت شرکت‌های بورسی، ابزارهایی همانند تغییرات ارزش سهام، بازده سهام و نسبت قیمت به درآمد، نیز به‌کار می‌رود. البته با استفاده از معیارهای ارائه شده، شرکت را می‌توان با سایر شرکت‌های فعال در آن صنعت مقایسه نمود.

9. افزایش توان رقابتی و سهم از بازار : با عنایت به مقایسه شرکت‌ها در یک صنعت مورد نظر توسط تحلیلگران بازار بورس و تصمیم‌گیری سرمایه‌گذاران نسبت به خرید یا فروش سهام، شرکت‌های بورسی در یک شرایط رقابتی قرار می‌گیرند. از طرف دیگر با افزایش شناخت مردم نسبت به شرکت و محصولات آن در بازار، افزایش سهم شرکت از بازار (فروش محصولات) امکانپذیر می‌گردد.پذیرش شرکت‌ها در بورس و امکان خرید و فروش سهام آن‌ها در یک بازار رسمی، درجه انعطاف‌پذیری و آینده‌نگری شرکت را افزایش داده و از طریق قرار گرفتن در فرآیند سودآوری بیش‌تر و استفاده از روش‌های نوین، پویایی و تحول شرکت را امکان‌پذیر می‌سازد.ورود شرکت‌های جدید به بازار بورس در راستای راهبرد توسعه کمی بازار سرمایه، علاوه بر ایجاد زمینه‌های ارتقای جایگاه بورس اوراق بهادار در فرآیند توسعه اقتصاد ملی، فرآیند توسعه صنعتی را تسهیل نموده و تخصیص بهینه منابع رامهیا می‌سازد.

رابطه بین سود و قیمت سهام
تحلیلگران مالی از مدت‌ها قبل علاقه‌ به خصوصی در مطالعه بین تغییرات سود سهام و قیمت سهام شرکت‌ها داشته‌اند. گروهی معتقدند که ارزش واقعی یک شرکت بسته به جریان سودهای پیش‌بینی شده آن شرکت دارد. مسلما سود شرکت‌های موجود در یک صنعت بستگی به شرایط خاص آن صنعت دارد. اثر شرایط موجود در یک صنعت بر سود شرکت‌ها در صورتی‌که محصول شرکت‌ها شباهت بیشتری به هم داشته باشند بیشتر می‌باشد. عواملی چون اوضاع جاری اقتصادی، نرخ تورم و سیاست پرداخت سود از طرف شرکت‌ها از جمله عواملی هستند که در سودآوری یک شرکت موثرند. البته سودآوری شرکت‌هایی که بدهی مالیشان بیش از دیگر شرکت‌ها است بیشتر به اوضاع اقتصادی حساسیت دارد.
با وجود محدودیت‌های زیادش، سود سهام یکی از عمده معیارهایی است که افراد و شرکت‌ها در انتخاب سهام به کار گرفته و با در نظر گرفتن آن افزایش یا کاهش قیمتشان را پیش‌بینی می‌کنند. تحلیلگران و سرمایه‌گذارانی که سود سهام را به‌عنوان تغییر قیمت آتی سهام به کار می‌برند بایستی از روش‌های حسابداری شرکت‌ها در اندازه گرفتن سود، سود پرداخت شده سهام و نرخ تورم آگاهی کامل داشته باشند. به‌عنوان مثال روند صعودی سود سهام ممکن است به دلیل کم کردن سود پرداخت شده و یا بر اثر تورم باشد.
کاهش نسبت سود پرداختی به سهامداران موجب سرمایه‌گذاری بیشتر در شرکت را فراهم آورده می‌تواند بر سودآوری آن شرکت اثر مثبت داشته باشد.
در هر صورت برای ارزشیابی قیمت سهام آگاهی از پیش‌بینی سودهای آینده شرکت‌ها برای سرمایه‌گذاران و تحلیلگران مالی لازم می‌باشد. نه تنها اطلاع قبلی از روند معمولی سود شرکت‌ها بلکه اطلاع قبلی از سودهای غیرمنتظره شرکت‌ها در پیش‌بینی افزایش یا کاهش قیمت‌ها موثرند.
بر اثر یک تحقیق سودهای غیرمنتظره یک شرکت ممکن است تا حدود 20درصد تغییرات در قیمت سهم آن شرکت راتوضیح دهد. چون سود سهام را نمی‌توان به‌طور دقیق پیش‌بینی نمود، تحلیلگران مرتبا بایستی پیش‌بینی‌های قبلی خود را با اطلاعات جدیدی که از سود شرکت‌ها به دست می‌آورند تعدیل نمایند. پیش‌بینی‌هایی که بر اساس روند جدید سود شرکت‌ها تعدیل شده‌اند از دقت بیشتری برخوردارند.
چون رابطه مستقیم و محسوسی بین قیمت سهام و تغییر سود شرکت‌ها موجود است برای پیش‌بینی قیمت سهام یک شرکت می‌توان عواملی را که بر سود آن شرکت اثر دارند در نظر گرفته و سود شرکت‌ها را پیش‌بینی نمود. عوامل موثر در تغییر سود سهام را می‌توان به نسبت سرمایه شرکت برای هر سهم، نسبت سود به فروش (حاشیه سود) و نسبت فروش به سرمایه تفکیک نمود.
به عبارت دیگر سود هر سهم (EPS) را می‌توان به صورت برابری ذیل بیان نمود:
تعداد سهام/سرمایه * فروش/سود * سرمایه/فروش=تعداد سهم/سود
با گرفتن لگاریتم از طرفین برابری فوق، آن را به معادله خطی می‌توان تبدیل کرد و با روش آماری رگرسیون سود هر سهم و رابطه‌اش را با عواملی که بر آن تاثیر دارند را پیش‌بینی نمود.
یک مطالعه اخیر آماری نشان می‌دهد که رابطه مستقیم و محسوسی بین سود سهام و نسبت سود به فروش شرکت‌ها موجود است در حالی‌که رابطه سود سهام و نسبت سرمایه هر سهم ضعیف‌تر بوده و رابطه محسوسی بین سود و نسبت فروش به سرمایه موجود نیست.

نحوة معاملات مکرر بر روی حق تقدم سهام
نحوة معاملات مکرر بر روی حق تقدم سهام اعلام شد. سازمان بورس اوراق بهادار اعلام کرد با توجه به مصوبة شورای بورس درخصوص امکان دادوستد گواهی‌نامة حق‌تقدم خرید سهام در دورة پذیره‌نویسی و دستورالعمل اجرائی دادوستد آن، چگونگی انجام معاملات مکرر بر روی حق تقدم خرید سهام را به نحو ذیل اعلام کرد:
1. با عنایت به امکان معاملات مکرر بر روی حق‌تقدم خرید سهام در دورة پذیره ‌نویسی، لازم است شرکت‌ها ترتیبی اتخاذ نمایند که «گواهی‌نامة حق‌تقدم خرید سهام» در اسرع وقت و از طریق پست سفارشی بین سهامداران توزیع گردد.
2. سهامدارانی که مایل به فروش تمام یا بخشی از «گواهی‌نامة حق‌تقدم خرید سهام» خود می‌باشند، می‌توانند به دفاتر کارگزاری مراجعه کرده و پس از تکمیل فرم درخواست فروش و تحویل برگة مزبور به کارگزار، نسبت به فروش حق‌تقدم اقدام نمایند و درصورتی‌که فقط بخشی از حق‌ تقدم خرید سهام خود را واگذار نمایند، گواهی‌نامة نقل و انتقال حق ‌تقدم سهام به میزان تعداد باقی‌ مانده برای ایشان صادر خواهد گردید.
3. کلیة کسانی که اقدام به خرید حق ‌تقدم در بورس اوراق بهادار نمایند گواهی‌ نامه نقل و انتقال حق تقدم خرید سهام دریافت خواهند داشت. هم‌چنین دارندگان قبلی حق‌ تقدم درصورت خرید مجدد حق ‌تقدم در بورس اوراق بهادار، گواهی ‌نامة نقل و انتقال حق‌ تقدم سهام به صورت تجمعی دریافت خواهند داشت. بدیهی است گواهی ‌نامه‌های قبلی از درجۀ اعتبار ساقط می‌گردد.
4. کلیة شرکت‌های پذیرفته ‌شده، باید معاملات انجام شده بر روی حق‌تقدم را (همانند معاملات سهام) از سازمان بورس دریافت و در دفاتر سهام خود نگهداری نمایند.
5. سهامدارانی که حق ‌تقدم خرید سهام را از بورس اوراق بهادار خریداری نموده‌اند و مایل به پذیره ‌نویسی سهام می‌باشند، فیش واریز نقدی و آخرین گواهی‌ نامة نقل و انتقال خرید سهام را به شرکت ارسال نمایند. در صورت عدم پرداخت مبلغ اسمی به شرکت، حق ‌تقدم مزبور بعنوان حق‌ تقدم استفاده‌ نشده تلقی شده و توسط شرکت به فروش خواهد رسید. در این صورت حقوق و منافع ناشی از فروش حق ‌تقدم، متعلق به آخرین خریدار است.
6. در پایان مهلت پذیره‌ نویسی، سازمان فهرستی از دارندگان حق‌ تقدم خرید سهام را به شرکت ارائه خواهد کرد.

سرمایه گذاری به عنوان حرفه
علاوه بر دلایلی که درقسمت قبل به منظور اهمیت مطالعه سرمایه گذاری ذکر شد باید گفت که مطالعه سرمایه گذاری باعث ایجاد حرفه و مشاغلی نیز می شود . کسانی که می خواهند در این زمینه بصورت حرفه ای مشغول شوند باید به مطالعه سرمایه گذاری بپردازند .
کسانی که در رشته سرمایه گذاری دارای مهارت هستند می توانند نسبت به افراد عادی از سود بیشتری برخوردار باشند . برای مثال ممکن است سود اوراق قرضه دارای 300.000 تا 400.000 دلار باشد . در حالی که یک فرد با تجربه که در زمینه اوراق قرضه معامله می کند ممکن است از همین اوراق تا 750.000  دلار نیز سود کسب کند . به عنوان مثال دیگر کسانی که در شرکت وال استریت دارای تجربه کاری بالایی هستند نسبت به سایر افراد از سود بالایی برخوردارند و تجزیه و تحلیل های دقیقی را ارائه می کنند . از میان 80.000 نمایندگی (کارگزاران سهام) که در ایالات متحده وجود دارند فقط تعداد کمی از آنها در سال 1991 سالانه دارای درآمد یک میلیون دلار یا بیشتر بودند در حالی که متوسط درآمد اکثر این کارگزاران سهام ، سالانه 100.000 دلار بود و همین عامل اهمیت مطالعه سرمایه گذاری در حرفه و مشاغل مربوطه را می رساند .
علاوه بر موارد بالا ، مدیرانی که در خصوص پرتفلیو و تجزیه و تحلیل اوراق بهادار مشغول هستند دارای فرصتهای شغلی زیادی می باشند . بسیاری از موسسات مالی از قبیل شرکتهای کارگزاری و بانکهای سرمایه گذاری اعم از بانکها و شرکتهای بیمه به خدمات تجزیه و تحلیل گران سرمایه گذاری نیازمند می باشند . شرکتهای کارگزاری با استفاده از تجزیه و تحلیل گران به ارائه خدمات به مشتریان از طریق ارائه گزارش های تحقیقی می پردازند . بانکهای سرمایه گذاری سعی می کنند از طریق تجزیه و تحلیلگران سرمایه گذاری به فروش اوراق بهادار جدید و ارزشیابی شرکتها برای کسب مشتریان جدید بپردازند . بانکها و شرکتهای بیمه مالک پرتفلیویی از اوراق بهادارند و برای اینکه به خوبی اداره شوند باید درست ارزشیابی شوند . صندوق های مشترک سرمایه گذاری با استفاده از تجزیه و تحلیل گران ،‌برای خرید و فروش سهام ،‌به ارزشیابی اوراق بهادار می پردازند .
همه این موسسات مالی که درباره آنها در بالا بحث شد برای مدیریت پرتفلیو اوراق بهادار خود نیازمند مدیران پرتفلیو می باشند . مدیران پرتفلیو مسئول اخذ تصمیمات مناسب در خصوص پرتفلیو و خرید و فروش اوراق بهادار هستند . آنها باید به سوالاتی از قبیل چه چیز باید بخرند ، چه چیزی باید بفروشند و چه موقع خرید و فروش نمایند پاسخ دهند . عملکرد این مدیران از روی وضعیت پرتفلیو شرکت برآورده می شود و میزان موفقیت این مدیران را می توان از روی وضعیت پرتفلیو آن شرکت فهمید .

 بیان فرآیند سرمایه گذاری
بیان فرآیند سرمایه گذاری در یک حالت منسجم ،‌مستلزم تجزیه و تحلیل ماهیت اصلی تصمیمات سرمایه گذاری است . در این حالت فعالیتهای مربوط به فرآیند تصمیم گیری تجزیه شده و عوامل مهم در محیط فعالیت سرمایه گذاران که بر روی تصمیم گیری آنها تاثیر می گذارد مورد بررسی قرار می گیرد .
در سالهای اخیر سهام عادی نسبت به پس انداز و اوراق قرضه از بازده بالایی برخوردار بوده است . آیا در این حال همه سرمایه گذاران برای کسب بازده بیشتر در سهام عادی سرمایه گذاری می کنند ؟ جواب این سوال این است که بازده بالا همواره ریسک بالایی نیز به دنبال دارد و تمامی تصمیمات سرمایه گذاری براساس روابط میان ریسک و بازده صورت می گیرد . بنابراین اولین کار بررسی رابطه میان ریسک و بازده سرمایه گذاری و تعیین روابطی است که میان آنها وجود دارد . با توجه به رابطه ای که میان ریسک وبازده بدست می آید در ادامه به بررسی فرآیند تصمیم گیری در سرمایه گذاری پرداخته می شود . همچنین تصمیمات متعدد جداگانه ای بایستی اتخاذ گردد . با توجه به اهداف سازمان این فرآیند تصمیم گیری بطور سنتی در یک فرآیند دو مرحله ای صورت می گیرد : «تجزیه و تحلیل اوراق بهادار» و «مدیریت  پرتفلیو»
«تجزیه و تحلیل اوراق بهادار» شامل ارزشیابی اوراق بهادار است و در حالی که «مدیریت  پرتفلیو»  شامل مدیریت مجموعه سرمایه گذاری یک سرمایه گذار در قالب پرتفلیو (مجموعه دارایی ها) با ویژگیهای منحصر به خودش می باشد .
آخرین مرحله بررسی عوامل مهم بیرونی است که امروزه بر روی تصمیمات سرمایه گذاران تاثیر می گذارند .

ماهیت اصلی تصمیمات سرمایه گذاری
 بازده : چرا سرمایه گذاری می کنیم ؟ در یک عبارت ساده می توان گفت که سرمایه گذاران می خواهند از پول خود ، سودی را کسب نمایند . وجه نقد دارای یک هزینه فرصت از دست رفته است در صورتی که یک وجه نقد را نگهداری کنید فرصت کسب سود از طریق ان وجه نقد را از دست خواهید داد . بعلاوه در یک فضای تورمی قدرت خرید پول کاهش می یابد . به عبارت دیگر وقتی نرخ تورم بالا باشد قدرت خرید به سرعت کاهش می یابد .
 ریسک : سرمایه گذاران دوست دارند بازده آنها تا جایی که امکان داشته باشد زیاد باشد ،‌ ولی باید توجه داشت که میزان بازده تحت تاثیر ریسک قراردارد . سال 1982 در ایالات متحده سال خوبی برای بازار سهام بود . بطوری که بازده کلی اوراق مربوط به سهام عادی از 20 درصد بالا رفت . با وجود این در همین سال برخی از صندوقهایی که به صورت حرفه ای اداره می شوند با زیان روبرو شدند  . همانطور که از این مثال بر می آید ،‌ اوراق بهادار قابل معامله در زمان ریسک بازده های متفاوتی دارند ! بنابراین تصمیم سرمایه گذاری همیشه باید براساس ریسک و بازده صورت گیرد و این دو عامل هیچ وقت منفک از هم نیستند .
ریسک دارای انواع مختلفی است و به همین دلیل تعاریف متعددی نیز دارد . در اینجا ریسک عبارتست از میزان اختلاف بازده واقعی یک سرمایه گذاری از بازده مورد انتظار آن . با توجه به این تعریف می توان گفت  که بازده اسمی مورد انتظار اوراق خزانه ایالات متحده عملا هیچ ریسکی ندارد برای اینکه احتمال اینکه دولت ایالات متحده نسبت به بازخرید تعهدات خود در سر رسید 12 یا 26 هفته ناتوان باشد دور از انتظار است . از طرف دیگر احتمال دارد شرکت هگزان و جنرال موتور نتوانند اوراق قرضه خود را با سر رسید 30 ساله باز خرید نمایند. (هر چند میزان این ریسک پایین است ) .
ریسک سهام عادی نسبتا بیشتر است و بازده مورد انتظار آن می تواند در طول یکسال ، شش ماه ، یک ماه و حتی یک روز متغیر باشد .
این سوال پیش می آید که آیا سرمایه گذاران از ریسک  نفرت دارند ؟ معمولا در اقتصاد و به خصوص در سرمایه گذاری فرض بر این است که سرمایه گذاران منطقی عمل می کنند . بنابراین سرمایه گذاران منطقی ،‌اطمینان را به عدم اطمینان ترجیح می دهند و طبیعی است که در این حالت می توان گفت سرمایه گذاران نسبت به ریسک علاقه ای ندارند .
+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و چهارم مرداد ۱۳۸۹ساعت 14:12  توسط مهدی  |